Pavel Kubina: zvažoval konec místo toho posílí Ženevu

Přináším Vám přepis rozhovoru z Deníku ze dne 12.2 2013

autor: Aleš Uher

Ostrava, Tampa – Už to vypadalo, že hokejista Pavel Kubina v této sezóně neodehraje ani jeden zápas a možná ukončí svou úspěšnou kariéru. Během víkendu ale přišla z Floridy, kde od léta trénoval a čekal na lukrativní nabídku od klubů NHL, dobrá zpráva: bude pokračovat v Evropě!

Po vzoru českých útočníků Petra Sýkory nebo Radka Dvořáka i kroky trojnásobného mistra světa putují do Švýcarska, kde bude oblékat dres Ženevy.  „Dohodli jsme se na smlouvě do konce sezóny,“ řekl Pavel Kubina, který tak poprvé ve své kariéře okusí  jinou než českou a slavnou zámořskou soutěž.

Od léta jste tvrdil, že setrvání v zámořské NHL jak pro vás prioritou. Jak to, že jste se nakonec s žádným klubem nedohodl?
Nedostal jsem odpovídající nabídku, kterou jsem mohl akceptovat. Od ukončení stávky jsem jednal se čtřmi kluby, ale žádný z ni h neprojevil takový zájem, aby mě přesvědčil, že to je správný krok.

Mluvilo se o Detroitu, Pittsburghu, San Jose, což jsou všehno velmi dobré organizace s ambicemi vyhrát Stanley Cup. Ani to vás nepřesvědčilo?
Snad to nebude znít nějak namyšleně, ale za ty rok v NHL jsem si v zámoří vydobyl nějaké jméno. A žádná nabídka nebyla podle mě taková, abych na ní mohl kývnout. Nechtěl jsem brát klub jen proto, abych hrál. To by nemělo smysl.

Hodně známých vám předhazovalo, to, že vám jen třicet zápasů schází do pokoření tisícovky startů v NHL. Bral jste to v úvahu?
Když se člověk dostane tak blízko, chce podobné mety pokořit. Ale v životě hokejisty jsou důležitější věci. Já byl doopravdy rozhodnutý, že v této sezóně nebudu hrát vůbec.

Ještě o víkendu jste podle jste podle slov vašeho agenta Petra Svobody jednal s dalším klubem…
Ozval se mi Anaheim, ale bylo to stejné, jako jednání s kluby bezprostředně po startu NHL. Naše představy byly hodně odlišné.

Čím si to vysvětlujete?
Sezona je kvůli stávce výjimečná a specifická, zápasy jdou strašně rychle za sebou. Kluby zvolily svou strategii, hráči, kteří neměli smlouvu, volili strategii jinou. Já byl před týdnem už vnitřně rozhodnutý, že v této sezóně opravdu nebudu hrát. Manželka Andrea čeká druhé dítě, dcera Tereza chodí tady v Tampě do školy, nikam mě to moc netáhlo. U mě hraje už hlavní roli rodina.

To vám nevadí, že jste od léta prakticky každý den trénoval  a všechnu tu dřinu tak hodil , jak se říká, za hlavu?
I s tím jsem byl smířený. Asi nejvíce zklamaný by z toho byl můj dlouholetý kondiční trenér Igor Horyl, se kterým jsme i nyní v létě zase zkoušeli v tréninku plno novinek. Já mu ale hne říkal, že to má alespoň na někom odzkoušené a může to aplikovat na mladé kluky, kterým také pomáhá. (směje se)

Existovala možnost, že by jste se nyní vrátil do Vítkovic? 
To, že v Česku nebudu hrát za jiný klub než Vítkovice, platí a nic se na tom rozhodně nemění. Ale nyní jsem se rozhodl ještě pro Švýcarsko. Je to pro mě svým způsobem nová výzva a zkušenost. Ostatně nejsem zdaleka první ani poslední hokejista, který ze zámoří jde do švýcarské ligy.

Jak se zrodil Váš přestup do Ženevy?
Asi ve středu jsem přestal chodit bruslit a mluvil jsem o celé situaci s kamarádem Vláďou Vůjtkem (hráčský agent – pozn. red.). S ním jsme to dlouho rozebírali.

O čem jste se bavili?
Vlastně se mě ptal hlavně na to, zda chci ještě vůbec v této sezóně hrát.

Co jste mu odpověděl?
Něco ve smyslu, že mě hokej pořád strašně baví, ale vadí mi ta politika okolo něho. Já vím, že podobné tahanice o smlouvách k hokeji patří. Možná jsem měl v kariéře velké štěstí, že mě tyhle věci dlouho míjel a poznávám je až nyní. A řekl mi to vlastně i Vláďa.

Kdy se ozval s nabídkou Ženevy?
Asi druhý den mi volal, že má pro mě klub ze Švýcarska. Já to nejprve úplně zavhl, jednak kvůli rodinně, a také kvůli tomu, že všechny soutěže jsou těsně před startem play-off. Vláďa v tom ovšem už umí chodit, protože na mě ani moc netlačil a jen mi řekl, jestli mi může zavolat manažer Ženevy Chris McSorley. Po dlouhém hovoru s ním jsem o tom poprvé začal vážně přemýšlet.

Co vás nalomilo?
Hlavně mi zopakoval imformaci, že mají problémy s obránci. Bylo patrné, že o mě mají doopravdy velký zájem. Svou roli sehrálo i to, že se jedná vlastně o šest zápasu v základní části a pak o play-off. Je to kontrakt na dva měsíce.

Kdy se máte v Ženevě hlásit? 
Na úterý máme s rodinou zamluvené letenky, už v pátek se hraje zápas. Bude to hektické, ale to k hokeji patří. Podmínkou bylo, že do Ženevy letíme všichni.

Určitým bonusem by mohlo být, že ze Ženevy to máte vcelku blízko do Milána nebo do Turína, kde budou v přístích týdnech skvělé zápasy Ligy Mistrů. 
(směje se) Uvidíme, jaký budeme mít program. Ale vzhledem k tomu, že hokejová liga se ve Švýcarsku hraje o víkendech, tak je pravděpodobné, že na nějaký fotbal se určitě zajedu podívat.

foto: Opavsko-Hlučínský deník
foto: Opavsko-Hlučínský deník

 

Komentáře:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *