Ostravská muzejní noc 2013

Dnes proběhl další ročník této akce. Probíhala v galériích a institucích Ostravy od 17:00 a uzavírali se postupně v 21:00, 23:00 a 00:00.

Já jsem na tuto událost se rozhodl vyrazit v 19:00 a udělal jsem velkou škodu, že jsem nevyrazil dřív, jelikož jsem stihl jen dvě instituce.

Prvních z nich a to byla hlavní, na kterou jsem se nejvíc těšil byly reprezentační prostory Nové radnice Ostrava.

Je zde nejvyšší radniční věž ČR. Byla postavena v 1/4 20. století jestli si dobře pamatuji na popud starosty Prokeše z sociodemokratické strany. Po různých eskapadách komunismu a nacismu. Se nyní proměňuje zpět v prvorepublikovou budovu s důrazem také na moderní techniku – připojení laptopů atd. Zasedací sál by se dál přirovnat k poslanecké sněmovně. Jen mě zarazilo, že k připojení na internet zde stále využívají kabel. Další místnost byla radní místnost. Zde se schází rada. Pokoj je nádherně vybaven dřevem s výhledem na náměstí. Vedle je „kulaťák“, kde se organizují porady, besedy, tiskové konference, předávání ocenění,… Ještě se vrátím k radničnímu pokoji. Odtud vede balkon do náměstí, kde promlouvali velcí státníci své doby. Mimo jiné Nikita Chruščov. V Ostravě byli všichni prezident ČSSR, ČSFR, ČSR, ČR kromě Miloše Zemana a Tomáše Garigue Masaryka. Poslední místností byla primátorská kancelář. Zde seděl také Petr Kajnar a odpovídal na dotazy obyvatel. V mé skupině to dneska všichni brali žertovně. Byla otázka, jakou máte pracovní dobu? 8:30cca 21:30. a další otázky, jelikož nikdo nevěřil, že by tam opravdu mohl být a on fakt vypadal dokonale jako vosková figurína: D: D tak se ho zeptali „A jste opravdu skutečný?“ Tak se rozpovídal a mimo jiné řekl, že politiku by měli dělit chytří, inteligentní zkušení lidé, ale ti do politiky nepůjdou, jelikož úroveň politika v očích veřejnosti je na úrovni uklízečky a vydělá si méně a když vidí jaké individua se tam hlásí tak proč by měl k nim patřit a že když ráno vstane tak se podívá do zrcadla a zjistí ano opravdu jsem to já a tak dále: D 😀 :D: D

Další institucí, kterou jsem navštívil, bylo Tyflocentrum Ostrava, kde jsem si vyzkoušel, jaké je to být slepý: D i proto rychle píši tento článek, ať šetřím čas. Tam jsem si vyzkoušel chůzi s bílou holí, kde na konci hrál Tomáš Klus z rádia 🙂 a rozpoznání barev jako slepý, vážení soli, rozpoznání koření a nalévání kávy.

Z každé instituce jsem dostal propagační materiály od centra velkou tužku a Braillovou abecedu a od radnice energy napoj, bonbon, reklamní předměty a mapu.

tímto končím a fotky na obvyklém místě.

 

Komentáře:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *